Gminny Zarząd Oświaty w Ujeździe

SZKLANKA MLEKA

Poprawiono: piątek, 03 czerwiec 2016 01:19 | Opublikowano: piątek, 04 kwiecień 2014 23:57
Redaktor

http://arr.gov.pl/images/ikony/iko_mleko.jpg  Szklanka mleka

Uczniowie wszystkich szkół podstawowych z gminy Ujazd, tj. ze szkoły w Jaryszowie, Olszowej i Ujeździe biorą, od początku, udział w realizacji programu „Mleko w szkole”

Program „Mleko w szkole" kształtuje wśród dzieci i młodzieży dobre nawyki żywieniowe poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Finansowany jest z trzech źródeł:

- dopłata unijna obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek

- dopłata krajowa obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych,

- dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka obejmuje dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów.

W Polsce od czasu akcesji do UE program „Mleko w szkole” cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Znaczący wzrost zainteresowania programem wśród placówek oświatowych nastąpił po uruchomieniu (na wzór innych krajów UE takich jak, np. Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania czy Węgry) dodatkowych środków finansowych, mających na celu dalsze obniżenie cen mleka i przetworów mlecznych płaconych przez uczniów w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

Od roku szkolnego 2007/2008 Polska jest liderem wśród krajów UE w realizacji programu "Mleko w szkole". W ramach programu dzieci i uczniowie spożywają mleko białe i mleko smakowe o różnej zawartości tłuszczu, twarożki, sery i jogurty”.

Od początku realizacji programu „Mleko w szkole” dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli spożyły ponad 1 miliard szklanek mleka.